Wystawa Tradycyjnej Podkarpackiej Pisanki Wielkanocnej
Po raz kolejny w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie będzie można podziwiać Wystawę Tradycyjnej Podkarpackiej Pisanki Wielkanocnej, na której zostaną prezentowane pisanki z Podkarpacia, wykonane tradycyjnymi metodami.
Wystawa organizowana jest coroczne, nieomal 40 lat przez WDK w Rzeszowie w okresie Świąt Wielkanocy. Ma ona charakter konkursu i cieszy się zainteresowaniem osób w każdym wieku. Celem wystawy jest upowszechnianie plastyki obrzędowej przez zachęcanie twórców do kontynuowania dawnych tradycji zdobienia pisanek.
Pisanka traktowana jest także jako dzieło sztuki. Kolor i wzory na pisankach miały duże znaczenie. Malowano stylizowane motywy roślinne, archaiczne symbole jak gwiazdki, krzyże, swastyki, motywy zoomorficzne i wiele motywów zapożyczonych z haftu. Dominowały kolory: czerwony, żółty, czarny - pisanki barwiono naturalnymi metodami.
Pisanka przez stulecia towarzyszy człowiekowi jako symbol odradzającego się życia, budzącej się przyrody, odgrywa istotną rolę w wierzeniach ludowych. Do niedawna zwyczaj zdobienia pisanek był domeną kobiet. Teraz to się zmienia i wśród uczestników wystawy są również mężczyźni.
W tym roku do konkursu przystąpiło 47 uczestników, prezentując 284 pisanki (128 wykonanych techniką batikową i 156 skrobaną). Najpiękniejsze pisanki wybierze profesjonalne jury. Nagrodzonych twórców poznamy 12 kwietnia o godz. 11.00 podczas uroczystego finisażu wystawy.
Zachęcamy do odwiedzania wystawy i wybrania swojej ulubionej pisanki. Podczas finisażu prace będzie można kupić od ich twórców - dodają organizatorzy.