Z klasyką przez Polskę PIK | Podkarpacki Informator Kulturalny – Wydarzenia i Kultura

Przejdź do treści

Z klasyką przez Polskę

29.05.2026, godz. godz. 19:00
Tyczyn, ul. Mickiewicza 1, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Katarzyny Sobczyk w Tyczynie, sala widowiskowa

Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie zaprasza na koncert realizowany w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca - "Z klasyką przez Polskę".

Koncert na fortepian i wiolonczelę zagrają Mikołaj Woźniak i Michał Balas.
Mikołaj Woźniak - to polski pianista, urodzony w 2003 roku w Zielonej Górze. Jest studentem w klasie profesora Claudio Martineza-Mehnera na Musik-Akademie Bazylei. Jest laureatem wielu pierwszych nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych oraz aktywnym solistą i muzykiem kameralnym. W ciągu ostatnich dwóch lat miał okazję uczyć się od Györgya Kurtága, Kirilla Gersteina, Roberta Levina oraz Andreasa Staiera. W 2023 roku został wybrany jako jeden z dwunastu pianistów z całego świata do udziału w kursach mistrzowskich i koncertach w ramach Oxford Piano Festival. Mikołaj dostosowuje swoje interpretacje do każdej przestrzeni koncertowej i kontekstu, z równą pasją eksplorując repertuar solowy i zespołowy. Koncertował w prestiżowych salach koncertowych oraz regularnie współpracuje z innymi muzykami w ramach muzyki kameralnej.
Michał Balas - urodzony w 2001 roku w Krakowie. Obecnie studiuje na studiach magisterskich w Musik Akademie Basel w klasie prof. Danjulo Ishizaki. Jest aktywnym solistą i kameralistą. Pomimo młodego wieku miał okazję występować w wielu renomowanych salach koncertowych, w tym w Filharmonii Berlińskiej, Herkulessaal w Monachium, Sali Koncertowej Akademii Ferenca Liszta w Budapeszcie, Wielkiej Sali Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu, Stadtcasino Bazylea, Warszawskiej Filharmonii Narodowej, Sali Bedricha Smetany w Pradze i innych. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów. Jego największym sukcesem jest zdobycie Pierwszej Nagrody oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu skomponowanego przez maltańskiego kompozytora podczas "Classic Strings Competition" w Dubaju (2022). Konkurs ten obejmuje trasę obejmującą 10 solowych występów w głównych europejskich salach koncertowych. W 2020 roku stworzył zespół kameralny z pianistą Mikołajem Woźniakiem, z którym miał okazję występować na festiwalach muzyki klasycznej w Danii, Hiszpanii, Szwajcarii i Polsce. Regularnie nagrywają także utwory kameralne. Tria fortepianowe i kwartety smyczkowe również należą do zainteresowań Michała.

Koncert odbędzie się 29 maja 2026 r., o godz. 19:00 w MGOK w Tyczynie (ul. Mickiewicza 1) na sali widowiskowej. Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.