Źródła pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor 2021
11-14 sierpnia 2021 - 9. edycja festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor 2021”.
Po trzech latach przerwy powraca festiwal „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor”. Jest to przedsięwzięcie poświęcone Jerzemu Grotowskiemu, Tadeuszowi Kantorowi i Józefowi Szajnie, trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Dziedzictwo trzech wielkich reformatorów teatru okazuje się wciąż żywe i inspirujące dla kolejnych pokoleń reżyserów, aktorów, teatrologów, a także dramatopisarzy.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło: Ziemia – Dom – Duch. To nawiązanie do tytułu ostatniej książki prof. Zbigniewa Osińskiego „Ziemia – duch- Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim”, której promocja odbędzie się podczas festiwalu.
Żyjemy w czasach kryzysu cywilizacyjnego, stare wartości się zdewaluowały, nowe nie spełniają swoich zadań i powodują rozdarcie w duszy człowieka. Idąc za myślą przewodnią festiwalu zaprosiliśmy spektakle, które w swojej treści lub formie zadają pytania: o miejsce człowieka na ziemi, jego duchową egzystencje i walkę o wewnętrzną wolność.
Po raz pierwszy festiwal odbywa się w terminie wakacyjnym. Dlatego też zmieniamy nieco charakter „Źródeł Pamięci” i proponujemy widzom więcej wydarzeń plenerowych. Wśród nich zobaczymy: happening „Gość specjalny” grupy Latający Cyrk Kantorowi, Teatr Brama w „Ghost dance” przywoła symbolicznie indiański rytuał w obronie wymierających wartości, a Arti Grabowski w „Raporcie panika” przewrotnie wyprowadzi nas na manowce stereotypowych przywar, oceany fobii i bagna hipokryzji.
Na scenie „Maski” będziemy mogli zobaczyć „Gęstość zaludnienia” Teatru Kana ze Szczecina oraz „Warunki zabudowy” duetu Szumski-Grabowski. Pierwszy, to chóralna opowieść badająca kondycję świata i psychiki człowieka po wybuchu, człowieka przygniecionego ciężarem trudnej przeszłości, z kolei druga propozycja to projekt z pogranicza teatru plastycznego i performansu: artystów połączyła fascynacja teatrem absurdu, surrealistami i Tadeuszem Kantorem, na scenie królować będą kwadrat i linia, metaforycznie przedstawiające plac i mur.
O tym jak ważny jest dom i ziemia, gdzie się rodzimy opowiadają aktorzy Teatru Przedmieście w spektaklu „ Kiedyś Ci opowiem…”. Osobista opowieść o człowieku wpisana w historyczny kontekst wydarzeń i zmian społecznych zyskuje wymiar uniwersalny.
„Źródła Pamięci” wzbogacają także wydarzenia towarzyszące: czytanie performatywne dramatu Moniki Siary „Miss o zapachu dymu”, spacer po Rzeszowie śladami Józefa Szajny oraz spotkania z reżyserami i aktorami.
Program
11 sierpnia (środa)
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
- 18.00 Latający Teatr Kantorowi „Gość Specjalny” (happening),
- 20.00 Teatr Przedmieście „Kiedyś ci opowiem…”
12 sierpnia (czwartek)
Plac Cichociemnych/Przejście 2001
- 12.00 Spacer po Rzeszowie śladami Józefa Szajny, prowadzenie: Jerzy Fąfara
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
- 18.00 Teatr Kana „Gęstość zaludnienia”
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
- 20.00 Arti Grabowski „Raport panika” (plac przed teatrem)
13 sierpnia (piątek)
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
- 16.00 Czytanie performatywne dramatu Moniki Siary „Miss o zapachu dymu” w wykonaniu aktorów Teatru Maska oraz spotkanie z autorką,
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
- 18.00 Teatr Przedmieście „Kiedyś ci opowiem…”,
- 20.00 Teatr Brama „Ghost dance” (plac przed teatrem).
14 sierpnia (sobota)
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
- 12.00 Spotkanie wokół książki Zbigniewa Osińskiego „Ziemia-Duch-Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim” z udziałem Katarzyny Osińskiej; prowadzenie: Tadeusz Kornaś
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
- 18.00 Arti Grabowski/Zbigniew Szumski ”Warunki zabudowy”
REZERWACJE ONLINE: www.teatrmaska.pl lub tel. 17 85 20 614, 17 85 01 360 (Biuro Organizacji Widza - Teatr Maska) lub tel. 667714730 (Teatr Przedmieście).