"Chrzest Chrystusa" na lwowskim rynku odzyskuje dawne barwy
Biblijna scena została wzbogacona o rzeźbiarskie przedstawienie Wiary, która ze względu na upływ czasu i działanie warunków atmosferycznych straciła rękę i trzymany w niej krzyż, ale też o detale – w tym o szlacheckie herby. Nad całością przedstawienia unosi się symbolizująca Ducha Świętego gołębica.
Konserwatorzy – chociaż działają w trudnych warunkach – dokładają wszelkich starań, aby przeprowadzić kolejny etap prac i przywrócić pierwotną świetność temu wspaniałemu dziełu sztuki. Obecnie elementy kompozycji zostały przewiezione do pracowni konserwatorskiej i powrócą na swoje miejsce po zakończeniu prac, ale też gdy skończą się działania wojenne.
Zapraszamy Państwa do zobaczenia filmu poświęconego tajnikom pracy konserwatorów we Lwowie:
Zespół, którym kieruje Anna Kudzia, to wspaniali specjaliści w swoich dziedzinach. Warto zauważyć, że Anna Kudzia prowadzi też proces konserwacji nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W ramach współpracy ze Związkiem Rodowym Dzieduszyckich herbu Sas w tym roku prowadzone były prace właśnie przy kamienicy Szolc-Wolfowiczów, ale też przy nagrobkach rodziny Newlinów-Mazarakich i grobowcu w formie kapliczki rodziny generała Józefa Kalinowskiego. Wszystkie projekty mogły się odbyć dzięki wsparciu Instytutu Polonika i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej o projektach prowadzonych przez Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas mogą państwo przeczytać na stronie: dzieduszyccy.pl
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.