O Beskidzie bez kitu, czyli Mania Strzelecka na spotkaniach z młodymi czytelnikami
Zakochana w Beskidzie Niskim autorka wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci opowiedziała o pasji pisania i rysowania oraz o złożonym procesie powstawania warstwy tekstowej i obrazowej.
Maria Strzelecka jest doktorem sztuk plastycznych, malarką, ilustratorką, projektantką odzieży i plakatów, autorką filmów animowanych, aktorką.
Jej fascynacja Beskidem Niskim zaowocowała dwoma książkami dla dzieci: "Beskid bez kitu" i "Beskid bez kitu. Zima". Pierwsza pozycja, która powstała w ramach pracy doktorskiej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych otrzymała Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej 2019 roku oraz nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY. Autorka w swoim dorobku ma również książkę "Nikifor" wydaną w 2022 r. bogato ilustrowaną, która zachwyca zarówno dzieci jak i dorosłych.
Na spotkaniach pisarka opowiedziała jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem dla dzieci. Kiedy została mamą, postanowiła zrobić taką książkę, jaką chciałaby, żeby czytały jej dzieci. Przy okazji przedstawić Beskid Niski, którym się zachwyciła, pokazując jego tradycję, przyrodę, kulturę…
Dzieci dowiedziały się także jak powstawały ilustracje do jej książek techniką drzeworytu.
M. Strzelecka zapowiedziała również planowaną na jesień premierę kolejnej odsłony cyklu "Beskid bez kitu", traktującej tym razem o wiośnie.
Na zakończenie każdego spotkania był czas na wspólną lekturę, ciekawe rozmowy i autografy.
Spotkania odbyły się w ramach projektu "Miejsca i ludzie, czyli życie w książkach zapisane" dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.