Okamgnienie – wrażliwi na czytanie! Podsumowanie projektu MBP w Jaśle
W ramach trwania projektu w 2023 r. gościliśmy przedstawicieli świata książki i sztuki: Teatr Uszyty, Beatę Ostrowicką, Jolę Richter-Magnuszewską, Bogusia Janiszewskiego i Robert Janowskiego. Prócz spotkań, warsztatów i spektaklu obyły się akcje oraz konkursy w które chętnie angażowali się czytelnicy i sympatycy książki.
Poniżej prezentujemy kalejdoskop działań zrealizowanych w ramach projektu:
15-30 maja w ramach akcji „Książki na wolności” stworzyliśmy instalację z książek wycofanych z bibliotecznych zbiorów lub podarowanych bibliotece przez czytelników. Odbiorcy mogli bezpłatnie zabierać interesujące ich egzemplarze, by cieszyć się w domu lekturą. Dzięki temu ponad 200 książek znalazło nowe adresy i umila czas swoim właścicielom. Akcja skierowana była do dzieci, młodzieży oraz dorosłych i seniorów, którzy z wielkim zaangażowaniem a jednocześnie zaskoczeniem zrywali książki, które powieszono na parkanie SP nr 4, wzdłuż ul. Wincentego Pola.
7 lipca 2023 r. w Parku Miejskim w ramach wydarzenia „Radosne słowa i obrazy” dzieci wraz z rodzicami i dziadkami wzięły udział w międzypokoleniowym spektaklu „Ananas”. Po zakończeniu przedstawienia najmłodsi zapoznali się z formami teatralnymi wykorzystanymi w spektaklu. Biorąc udział w warsztacie prowadzonym przez K. i A. Kopczyków mogli także obejrzeć z bliska lalki, elementy scenografii oraz wcielić się w rolę aktorów.
3-14 września gościliśmy Bogusia Janiszewskiego, edukatora a przede wszystkim autora poczytnej serii książek popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży: „To, o czym dorośli ci nie mówią”. W czasie warsztatów „Emocje” młodzi odbiorcy poszukali odpowiedzi na pytanie skąd się biorą emocje oraz co je w nas wyzwala. Tuż po dyskusji na wspomniany temat nawiązującej do jednej z książek autora, wszyscy uczestnicy spotkania udali się w kupiecką wędrówką, stając się dzięki temu prawdziwymi przedsiębiorcami. Spotkanie autorskie „To co nas dotyczy” z kolei było okazją do zapoznania się z szerszą tematyką książek autora. Odbiorcy poznali m.in. Kurzola, sympatycznego bohatera najnowszej publikacji.
6-24 września za pośrednictwem profilu Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle na portalu społecznościowym Facebook zaprosiliśmy naszych czytelników do udziału w konkursie „Recenzją do mnie mów!” na recenzję książkową po to, aby zaangażować sympatyków książki do dzielenia się swoim zdaniem na temat literatury dostępnej w bibliotece. Zwycięskie recenzje nagrodzono, opublikowano oraz ich teksty dołączono do pozycji książkowych o których mówią. Stały się dobrą formą promocji czytelniczej.
27 października odbyły się dwa spotkania z autorką książek dla dzieci i młodzieży – Beatą Ostrowicką „Dobre relacje”, podczas których m.in. najmłodsi przekonali się jak kształtować wzajemne więzi na przykładzie perypetii bohaterów sympatycznych historii oraz opowieści zamkniętych na kartach książek autorki.
8 listopada odbył się konkurs literacko-artystyczny „Bycie sobą – najlepszą metodą!” na podstawie książki autorstwa Marty Guśniowskiej oraz Joli Richter-Magnuszewskiej. Zadaniem jego odbiorców było zilustrowanie fragmentu lektury dowolną techniką plastyczną. 14 listopada uczestnicy zmagań artystycznych wzięli udział w spotkaniu autorskim z elementami warsztatu z Jolą Richter-Magnuszewską „Z jaszczurunią przez świat”. Na zakończenie poznaliśmy zwycięzców konkursu. Na laureatów czekały nagrody.
7 listopada w ramach wydarzenia „Subtelność słowa” gościliśmy Roberta Janowskiego – piosenkarza, aktora, poetę, znanego z ekranów telewizyjnych oraz popularnego musicalu „Metro”. Osią spotkania stała się rozmowa podyktowana książką „Przypadki” stanowiącą wywiad-rzekę, w której to Robert Janowski odkrywa przed czytelnikami tajniki swoich początków, ukazuje ścieżkę życiowo-zawodową. Odbiorcy wysłuchali także utworów poetyckich autora, pochodzących z jego ostatniego tomiku poezji „Anioły”. Subtelne frazy pobudziły do rozmowy na temat tego, jakie wydarzenia, motywy czy teksty nadają formę jego twórczości.
14 listopada sympatycy czytania wzięli udział w akcji „Ukryty przekaz!” Odwiedzając bibliotekę w zwracanych książkach pozostawiali krótkie komunikaty – opinie w formie autorskich: sloganów, fraz, przymiotników lub grafik wyrażających ich emocje po lekturze. Na wszystkich biorących udział w akcji czekały gadżety projektowe.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.