Muzeum Regionalne w Stalowej Woli – poleca PIK
Podkarpacki Informator Kulturalny zaprasza do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli – podkarpackie
ul. Sandomierska 1, ul. Rozwadowska 12
37-450 Stalowa Wola
tel. +48 15 844 85 56, +48 15 842 00 42
Fax: +48 15 844 85 57
e-mail: muzeum@muzeum.stalowawola.pl
strona: www.muzeum.stalowawola.pl
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zlokalizowane jest w neoklasycznym „Zamku Lubomirskich” z XVIII wieku, otoczone stylowym ogrodem. Budynek główny przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obok znajduje się parking strzeżony. W budynku mieści się Punkt Informacji Turystycznej, sklep i kawiarnia. Muzeum gromadzi i udostępnia eksponaty związane z dziejami regionu, historią Stalowej Woli, kolekcję prac Alfonsa Karpińskiego i Stefana Norblina oraz przedmioty w stylu art déco. Organizuje liczne wystawy czasowe, zwłaszcza z zakresu sztuki, promuje polskich twórców nowoczesnego dizajnu w Polsce i Europie, wytycza szlaki turystyki kulturowej, prowadzi szeroką działalność wydawniczą. Muzeum prowadzi zajęcia edukacyjne i artystyczne, także w ramach zintegrowanego programu edukacyjnego Dostępne muzeum oraz projektu Muzea bez barier – dla osób z różnymi dysfunkcjami.
Wystawy stałe:
Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli udostępniło zwiedzającym pierwszą w kraju galerię malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski. Zlokalizowana w dawnym budynku sądu w Rozwadowie (dziś osiedle Stalowej Woli), w nowoczesny sposób prezentuje jedną z najlepszych kolekcji poświęconych temu twórcy. Rozwadów jest miejscem, gdzie Alfons Karpiński przyszedł na świat oraz spędził pierwsze lata życia. Galeria to nowe i unikatowe miejsce na mapie Podkarpacia, które za cel postawiło sobie innowacyjną edukację w zakresie sztuki.
Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem. W pięknej scenografii historycznego wnętrza Zamku Lubomirskich prezentujemy dzieje Rozwadowa i jego mieszkańców. Wystawa składa się z szeregu stanowisk – przystanków i prowadzi widza przez historię od założenia miasteczka w 1690 r. do wybuchu II wojny światowej, w niektórych działach tematycznych nawiązując do dziejów późniejszych. Zwiedzający poznaje Rozwadów z perspektywy kluczowych wydarzeń swojej małej ojczyzny, a równocześnie z perspektywy mieszkańców z różnych czasów i pozycji społecznych czy narodowych. Narrację budują opowieści zwykłych ludzi i ich niezwykłe historie.
Galeria przez Dotyk
Plenerowa wystawa rzeźby. Unikatowy w skali kraju, nowatorski projekt edukacyjny dla niepełnosprawnych. Rzeźby przeznaczone są do poznawania dotykiem. Podpisy do nich wykonano w czarnodruku i w brajlu.
Szlaki turystyczne:
Szlak architektury art déco w Stalowej Woli. Prowadzi ulicami Stalowej Woli, miasta zbudowanego od podstaw w latach 30. XX wieku w stylu modernizmu i funkcjonalizmu, z elementami art déco.
Turystyczny szlak gniazd rodowych Lubomirskich. Bierze początek w siedzibie Muzeum, neoklasycznym budynku wzniesionym przez Lubomirskich w XVIII w., prowadzi przez południową Polskę, zachodnią Ukrainę i północną Słowację.
Edukacyjne wycieczki po Stalowej Woli i dawnym Rozwadowie. Odkrywanie niedocenianych lub zapomnianych atrakcji miasta, m.in. przedwojennej zabudowy Stalowej Woli, śladów przeszłości Rozwadowa, obiektów sakralnych (kościół farny, klasztor i krypty), nekropolii, itd.