Muzeum Rzemiosła w Krośnie – poleca PIK
Podkarpacki Informator Kulturalny zaprasza do Muzeum Rzemiosła w Krośnie – podkarpackie
ul. Piłsudskiego 19
38-400 Krosno
tel. 13 43 241 88
krosno@muzeumrzemiosla.pl
www.muzeumrzemiosla.pl
Muzeum Rzemiosła w Krośnie powstało w 1989 roku. Związane z tym miejscem chlubne tradycje krośnieńskiego rzemiosła stały się motywem powstałej tu ekspozycji muzealnej, którą uroczyście otworzono 17 marca 1990 r. Siedzibą obiektu jest secesyjna kamienica zwana popularnie „domem z zegarem”, wzniesiona na przełomie XIX i XX w. W latach 1901–1938 budynek stanowił siedzibę Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie, założonej przez krośnieńskiego zegarmistrza Michała Mięsowicza.
Wystawę stałą „Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej” tworzą dokumenty rzemieślnicze XVIII–XX w. oraz wyroby i narzędzia rzemiosła użytkowego XIX i XX w., ze szczególnym uwzględnieniem Krosna i okolic. Mieszcząca się w 6 salach ekspozycja została urządzona w formie kilkunastu małych pracowni rzemieślniczych prezentujących: krawiectwo, tkactwo, fryzjerstwo szewstwo, rymarstwo, stolarstwo, snycerstwo, bednarstwo, odlewnictwo, zegarmistrzostwo, ślusarstwo, kowalstwo, pszczelarstwo, modniarstwo, rzemiosła spożywcze. Kameralny nastrój oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z eksponatami dostarczają niezapomnianych wrażeń.
Muzeum Rzemiosła prowadzi międzynarodową współpracę z zagranicznymi placówkami muzealnymi: Göcseji Múzeum w Zalaegerszeg, Muzeum Kultury Ukraińskiej w Świdniku oraz Sariską Galerią w Preszowie.
Piwnica PodCieniami
Rynek 5
38-400 Krosno
tel. 13 43 277 07
info@muzeumrzemiosła.pl
Muzeum Rzemiosła w Krośnie obok ekspozycji stałej posiada dodatkowo sale wystawowo-koncertowe Piwnica PodCieniami. Organizowane są w nich wystawy, kameralne koncerty, konferencje, odczyty, wykłady oraz oficjalne spotkania.
Istnieje możliwość użyczenia Piwnicy Podcieniami do celów konferencyjno-bankietowych.
Wieża Farna
ul. Piłsudskiego 5
tel. 13 43 241 88
krosno@muzeumrzemiosla.pl
Obok świątyni farnej wznosi się 38-metrowa wieża, której baniasty hełm góruje nad krośnieńską starówką. Zarówno wieżę, jak i mieszczące się w niej dzwony, ufundował w XVII w. Robert Portius-Szkot, który swój majątek zdobył na handlu węgierskim winem. Największy spośród dzwonów – Urban – mierzy 490 cm w dolnym obwodzie i jest jednym z największych historycznych dzwonów w Polsce. Wewnątrz znajduje się również mechanizm zegara wieżowego wykonany w 1908 r. w Pierwszej Krajowej Fabryce Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza w Krośnie.
Ponadto w wieży można zobaczyć wystawę prezentującą zegarmistrzostwo – część ekspozycji stałej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. W sezonie letnim, w przestrzeni hełmu wieży, prezentowane są wystawy czasowe.
Na tarasie znajduje się luneta, przez którą podziwiać można panoramę miasta wraz z otaczającymi go wzniesieniami Beskidu Niskiego oraz Pogórza Strzyżowskiego. W trakcie zwiedzania dzięki nowoczesnym goglom VR, odbyć można wirtualny lot balonem ukazujący historyczne Krosno.
Aktualne wydarzenia, godziny pracy muzeum dostępne są na stronie: Muzeum oraz na Facebooku.