Wernisaż wystawy drzeworytów w Narolu
W niedzielę 30 października 2022 o godz. 16:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Narolu odbędzie się wernisaż wystawy drzeworytów autorstwa Józefa Lewkowicza i jego uczniów: Jagody Kostrzyckiej, Błażeja Kostrzyckiego, Antoniny Kołodziej, Ignacego Kołodziej, Aleksandra Kołodziej, Tymka Bochen, Natalii Bochen, Arkadiusza Bochen, Rozalii Cencory, Anny Krzemińskiej, Katarzyny Petrykowskiej, Renaty Polczak, Kamila Polczak, Anny Serkis-Wojtowicz, Grzegorza Ciećki.
Józef Lewkowicz to artysta ludowy z Nowego Sioła, który od ponad 40 lat zajmuje się rzeźbą w drewnie i kamieniu. Często prezentuje swoje dzieła na różnorodnych wystawach, okolicznościowych wydarzeniach, jarmarkach, opowiada o historii regionu i jego dziedzictwie kulturowym, jakim jest szczególnie drzeworyt. Jego misją jest powrót do korzeni, przekazywanie dawnej tradycji artystów ludowych i reaktywacja drzeworytu płazowskiego. Od wielu lat prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych z rzeźby. W 2018 roku rozpoczął współpracę z lokalną animatorką kultury Anną Serkis-Wojtowicz oraz regionalistą, kolekcjonerem – Grzegorzem Ciećką. Ich współpraca przyniosła ciekawe efekty. W 2020 roku pan Józef Lewkowicz uzyskał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na reaktywację dawnej sztuki Podkarpacia i Roztocza, czyli kamieniarki bruśnieńskiej i drzeworytu płazowskiego, a w 2022 roku jego działania dotyczące wskrzeszenia drzeworytu płazowskiego zostały docenione przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego wpisem do „Krajowego rejestru dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.
Teraz uformowała się nowa grupa drzeworytników. Mieszkańcy regionu, w tym rodziny z dziećmi mocno zainteresowały się tą sztuką i rozpoczęły naukę drzeworytnictwa u Pana Lewkowicza w ramach inicjatywy, która powstała dzięki grantowi z Obywatelskiego Roztocza.
Niespotykanym na co dzień doświadczeniem podczas wernisażu będzie możliwość zobaczenia kopii drewnianych matryc Kostrzyckiego, z których w XIX wieku odbijano w Płazowie drzeworyty. Te niezwykłe dzieła sztuki ludowej z Płazowa stanowią wysokiej klasy zabytek. Oryginalne klocki drzeworytnicze z warsztatu rodziny Kostrzyckich podziwiać możemy jedynie w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Pan Lewkowicz samodzielnie wykonał niemal identyczne kopie zabytkowych drzeworytów. Wernisaż będzie okazją do zobaczenia wielkiego kunsztu pracy drzeworytnika.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021 – 2030 Komitet do spraw Pożytku Publicznego. Operatorem regionalnym zadania jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze.