"Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce" – spotkanie w Sandomierzu
Z tej okazji eksperci i zaproszeni goście dyskutowali o niematerialnym dziedzictwie kulturowym. Otwarta została również wyjątkowa wystawa "Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce" przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Niematerialne dziedzictwo kulturowe to nasze tradycje, zwyczaje, obrzędy czy też umiejętności odziedziczone po przodkach i przekazywane kolejnym pokoleniom. To żywe przejawy kultury, które społeczności uznają za swoje dziedzictwo kulturowe. Na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO znajduje się w pięć polskich wpisów i są to: szopkarstwo krakowskie, kultura bartnicza, sokolnictwo, dywany kwiatowe przygotowywane na procesje Bożego Ciała, oraz tradycje flisackie. Narodowy Instytut Dziedzictwa prowadzi listę krajową na której znajduje się już 70 zjawisk i kolejne już czekają na wpis.
Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele trzech regionów: Podkarpacia, Lubelszczyzny i woj. świętokrzyskiego, którzy prezentowali niematerialne dziedzictwo swoich regionów.
"W przypadku niematerialnego dziedzictwa nośnikiem pamięci nie są mury, obiekty, forma architektoniczna, ale człowiek, który to dziedzictwo pielęgnuje" - powiedziała w piątek dyrektor Narodowego Instytut Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska i dodała „Musimy zrobić wszystko, aby dzieci i młodzież miała poczucie dumy ze swojego dziedzictwa wtedy będą je sami wspierać i pielęgnować”.
Podczas konferencji odbyła się prezentacja regionalnych depozytariuszy:
- Perebory – nadbużańskie tradycje tkackie
- Zwyczaj dunajowania w Łukowej i okolicach
- „Turki” Grodziskie
- Flisackie tradycje w Ulanowie
- Brodacze ze Sławatycz – zwyczaj pożegnania starego roku
- Plecionkarstwo w Polsce
Obecnie na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego znajdują się 73 wpisy - kolejni chętni czekają na wpis na tę prestiżową listę.
W 2023 roku mija 20 lat od powstania Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To również rok jubileuszu 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictw kulturowego.
Krystian Szczepański